CUVANT DE POCAINTA SI INTOARCERE LA DUMNEZEU .POSTUL MARE 2017

Cuvinte duhovnicești Martie 22, 2017

Potrivit invataturii Bisericii,oamenii nu se deosebesc intreolalta dupa virtutile sau rautatile lor,ci dupa dispozitia lor de a se pocai sau de a ramane in pacat.Pedagogia pe care Dumnezeu a exercitat-o prin Lege si Prooroci asupra poporului Sau ales a rodit acolo unde oamenii au ajuns la pocainta.Iar pedagogia pe care Biserica o exercita in lume rodeste acolo unde oamenii ajung la pocainta.Dupa Sfantul Marcu Ascetul,,toata felurimea poruncilor intru una se cuprinde: in porunca pocaintei,,

Domnul nostru IIsus Hristos Isi incepe Evanghelia Imparatiei lui Dumnezeu  in lume prin chemarea la pocainta,asa cum de altfel si Sfantul Ioan Botezatorul a scos in evidenta acelasi aspect evidentiind insemnatatea pocaintei si locul ei primordial in viata omului.Crestinul nu este chemat sa se pocaiasca o data si atat ,ci sa se pocaiasca neincetat.Pocainta este inceputul,mijlocul si sfarsitul vietuirii crestine(Sf Grigore Palama,Omolia 59).Este porunca universala ,atotcuprinzatoare,care il face pe om in stare sa implineasca  si toate celelalte porunci.Cat priveste intoarcerea la Dumnezeu, nu se poate face fara spovedanie ,lacrimi de pocainta, dorinta de indreptare.Marturisirea pacatului este o fapta de raportare integrala la Dumnezeu.Pacatul nu este o nereusita,este o tulburare de caracter sau o rupere a comuniunii cu Dumnezeu.Cand omul isi simte si isi marturiseste pacatul,devine expresia adevarului unui fenomen spiritual universal;devine adevarat .(arhim. Zaharia despre ParinteleSaharov ).

Prin spovedanie se iarta pacatele.Aceasta nu inseamna insa ca omul trebuie sa inceteze de-a si le aminti sau de a se intrista de ele.Cererea zilnica a iertarii reprezinta un element esential al vietii duhovnicesti.Cu acest gand incepem slavitul post ,ca timp si spatiu de adevarata pocainta si intoarcere la Dumnezeu,Cu mila Dmnului ,post usor si de folos tuturor credinciosilor ortodocsi.Amin.

Preot Vasile Onea

Citește alte articole despre: pocainta